Checker pHep pH and Temperature Tester
Hanna’s HI98107 pHep® pH tester displays readings with 0.1 pH resolution, ±0.1 pH accuracy, and a range from 0.0 to 14.0 pH. This rugged, reliable, ergonomic, pocket-sized tester is designed for use in the lab or fields while keeping things simple with a two-button operation.
- Extractable Cloth Junction to Extend pH Electrode Life
- Has Automatic Temperature Compensation
- For Use in Fresh Water
Overview
Multi-Level LCD
The large LCD displays pH, temperature, calibration buffer tags, battery level, and instability indicator.
Sensors
An exposed temperature sensor along with an extractable cloth junction ensures a fast and stable temperature compensated measurement.
Two-Button Operation
Only two buttons for meter operation. One for on/off and one for calibration.
Features:
Slim, ergonomic design that fits comfortably in the hand or pocket
Automatic temperature compensation, displays temperature in ℃ or ℉
Automatic calibration with standard buffers (pH 4.01, 7.01, and 10.01)
Stability indicator confirms the reading has stabilized
Automatic shut-off with three user controlled settings to conserve battery life
Battery Error Prevention System (BEPS)
| SKU | HI98107 |
| Name | pHep Waterproof Pocket pH Tester with 0.1 pH Resolution – HI98107 |
| pH Range | 0.0 to 14.0 pH |
| pH Resolution | 0.1 pH |
| pH Accuracy | ±0.1 pH |
| pH Calibration | Automatic, one or two points |
| pH Temperature Compensation | Automatic, 0 to 50 ℃ (32 to 122°F) |
| Temperature Range | 0 to 50 ℃ (32.0 to 122.0°F) |
| Temperature Resolution | 0.1 ℃ / 0.1 °F |
| Temperature Accuracy | ±0.5 ℃ / ±1.0 °F |
| Automatic Shut-Off | 8 minutes, 60 minutes, or disabled |
| Battery Type/Life | CR2032 3V Li-Ion (1 pc.) / approximately 800 hours of use |
| Environment | 0 to 50°C (32 to 122°F); RH max 100% |
| Dimensions | 160 x 40 x 17 mm (6.3 x 1.6 x 0.7“) |
| Weight | 65 g (2.3 oz.) without battery |
The HI98107 is supplied with protective cap, pH 4.01 buffer sachet, pH 7.01 buffer sachet (2), electrode cleaning sachet, CR2032 battery, instrument quality certificate and instructional manual.
Icons meaning
Documents
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ab blanditiis commodi earum error exercitationem fuga harum, id illo itaque labore minima molestiae molestias praesentium quasi quidem quisquam ratione repellendus velit.
Documents
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ab blanditiis commodi earum error exercitationem fuga harum, id illo itaque labore minima molestiae molestias praesentium quasi quidem quisquam ratione repellendus velit.
Documents
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ab blanditiis commodi earum error exercitationem fuga harum, id illo itaque labore minima molestiae molestias praesentium quasi quidem quisquam ratione repellendus velit.
| Home popular | No |
|---|---|
| Featured Products | No |
| Sale | No |
| New | No |
| Exclude from downloadable lists | No |
| Product Needs to appear in the sale widget | No |
| Child has discount | 0 |
| Brand | Hanna |
| Species type | Checker pHep pH and Temperature Tester |

Tank Bred
Cultured corals
Marine Fish
Soft Corals
LPS Corals
SPS Corals
Inverts
Rocks
Products
New arrivals
Outlet
Special offer