Alkalinity (=KH) Checker (Freshwater)
HI775 Details:
The Hanna Freshwater Alkalinity Checker® bridges the gap between simple chemical test kits and professional instrumentation. Chemical test kits have limited accuracy and resolution since they rely upon the human eye to discern differences in color. Professional instrumentation incorporates a light source such as an LED or tungsten lamp with a filter and a light sensing detector to precisely determine absorbance and ion concentration. Professional instrumentation offers greater resolution and accuracy but can cost hundreds of dollars. The Hanna Freshwater Alkalinity Checker® uses a fixed wavelength LED and silicon photo detector to provide the accuracy of professional instrumentation at the affordable price of a chemical test kit.
- Compact, Portable Design
- Built-in Timer
- One-Button Operation
The HI775 Checker® HC (Handheld Colorimeter) provides a simple, accurate and cost-effective way to measure alkalinity. Present in varying concentrations in freshwater bodies, alkalinity, from carbonate and noncarbonate salts, provides a buffer against drastic pH changes in water. Used in the drinking water treatment process, the concentration of alkalinity dictates which chemicals are used and at what volumes, as well as protecting finished, potable drinking water in the distribution system. If being used to test samples where chlorine is present the HI93755-53 Chlorine remover is available so that any possibility of a chlorine interference is avoided. Designed as a more accurate alternative to chemical test kits, the HI775 provides quick, accurate results in four easy steps.

Features at-a-glance:
- Easier to use and more accurate than chemical test kits
- Dedicated to a single parameter
- Small size, big convenience
- Ideal for: Water Quality, Environmental, Education, Industrial
| SKU | HI775 |
| Name | Freshwater Alkalinity Checker® HC – HI775 |
| Alkalinity Range | 0 to 500 ppm |
| Alkalinity Resolution | 1 ppm |
| Alkalinity Accuracy | ±5 ppm (mg/L) ±5% of reading |
| Alkalinity Method | colorimetric method. |
| Photometer/Colorimeter Light Source | LED @ 610 nm |
| Photometer/Colorimeter Light Detector | silicon photocell |
| Battery Type/Life | (1) 1.5V AAA |
| Automatic Shut-Off | after ten minutes of non-use |
| Environment | 0 to 50°C (32 to 122°F); RH max 95% non-condensing |
| Weight | 64 g (2.25 oz.) |
| Dimensions | 81.5mm x 61mm x 37.5mm (3.2 in. x 2.4 in. x 1.5”) |
HI775 Checker® is supplied with (2) sample cuvettes with caps, alkalinity reagent starter kit for 25 tests (1 bottle of alkalinity reagent), (1) 1 ml syringe and tip), battery, instructions and quick start guide.
HI775-26 Details:
The HI775-26 are the replacement reagents for the HI775 Freshwater Alkalinity Checker® HC. These high-quality reagents are manufactured in our state-of-the-art facility and are clearly marked with the lot number and expiration date on each packet for traceability.
- Pre-made reagents for ease of use
- Prepared with high purity chemicals
- Marked with expiration date and lot number for traceability
The HI775-26 are high-quality reagents that are pre-measured, allowing for users to achieve fast and accurate measurements with their Freshwater Alkalinity Checker® HC. These reagents follow the Colorimetric Method in which the reaction causes a distinctive range of colors from yellow to green to blue to develop. By simply adding one drop of the Chlorine Remover to remove the chlorine interference, and subsequently adding 1 mL of the Alkalinity Reagent to the sample, the reaction will take place and the HI775 will determine the concentration from the color that is produced. The results will be displayed in ppm of CaCO3 . These reagents are designed to be used with samples that have an expected range of 0 to 500 ppm CaCO3.
| SKU | HI775-26 |
| Name | Freshwater Alkalinity Checker® HC Reagents (25 Tests) – HI775-26 |
| Package | Bottle |
| Quantity | 25 Tests |
| Size | 30 mL |
| Method | Colorimetric method. The reaction causes a distinctive range of colors from yellow to blue to develop. This meter has been developed to work with fresh water samples. |
HI775-11 Details:
The Freshwater Alkalinity Checker HC® Calibration Check Set – HI775-11 provides a simple solution to validating the Freshwater Alkalinity Checker® HC – HI775 that has a range of 0 to 500 ppm CaCO3. This high-quality set of standards is manufactured in our state-of-the-art facility and comes supplied with a Certificate of Analysis. The Certificate of Analysis provides the lot number, reference values and expiration date for traceability when certifying the Checker® HC.
-
Supplied with Certificate of Analysis
- Standard value of 100 ±10 ppm CaCO3 @ 25℃
- Reusable with long shelf life stability
HI775-11 is a high-quality set of calibration standards that allows users to validate the Freshwater Alkalinity Checker® HC – HI775 . The HI 775-11 includes one sealed cuvette for zero ppm CaCO3 and one cuvette that is tinted to an equivalent 100 ±10 ppm CaCO3 sample @ 25℃. The calibration check set is produced in our state-of-the-art manufacturing facility using reagent grade chemicals in a temperature controlled environment.
Icons meaning
Documents
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ab blanditiis commodi earum error exercitationem fuga harum, id illo itaque labore minima molestiae molestias praesentium quasi quidem quisquam ratione repellendus velit.
Documents
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ab blanditiis commodi earum error exercitationem fuga harum, id illo itaque labore minima molestiae molestias praesentium quasi quidem quisquam ratione repellendus velit.
Documents
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ab blanditiis commodi earum error exercitationem fuga harum, id illo itaque labore minima molestiae molestias praesentium quasi quidem quisquam ratione repellendus velit.
| Home popular | No |
|---|---|
| Featured Products | No |
| Sale | No |
| New | No |
| Exclude from downloadable lists | No |
| Product Needs to appear in the sale widget | No |
| Child has discount | 0 |
| Brand | Hanna |
| Size | S/M |
| Species type | Alkalinity (=KH) Checker (Freshwater) |

Tank Bred
Cultured corals
Marine Fish
Soft Corals
LPS Corals
SPS Corals
Inverts
Rocks
Products
New arrivals
Outlet
Special offer